Najväčšia sociálna sieť Facebook oslavuje 15 rokov svojej existencie

Najväčšia sociálna sieť Facebook oslavuje 15 rokov svojej existencie

Tento rok nás už od začiatku prekvapuje zaujímavými novinkami zo sveta sociálnych sietí, ktoré nejedného z nás prekvapia a iných zase, naopak, vôbec. O čom konkrétne hovoríme? O sociálnych sieťach Google+ a Facebook.

 

Pre sociálnu sieť Google+ znamená rok 2019 istý koniec

Určite ste už počuli, že sociálna sieť Google+ končí. Už minulý rok sa o tom debatovalo. Prečo končí? Bezpečnostná chyba totiž odhalila dáta z profilov od až pol milióna užívateľov. Google tak urobil potrebné kroky a postupne celú správu sociálnej siete Google+ ruší.

Od 4. februára si nemôžete na Google+ zakladať nový profil či stránky a ani vytvárať udalosti či pridávať komentáre. Definitívny koniec by mal prísť začiatkom apríla, kedy má Google vymazať všetok obsah jeho sociálnej siete.

Ako si zálohovať svoje dáta na Google+

Ak máte Google+ a nechcete prísť o vaše dáta na tejto sociálnej sieti, stiahnite si ich. Podrobný postup, ako na to, nájdete v češtine na oficiálnej Google+ stránke v nápovedách.

 

Facebook oslavuje 15. výročie

Je veľmi pravdepodobné, že Facebook vám netreba predstavovať. No vedeli ste, že začiatkom mesiaca oslávil 15. výročie svojho vzniku? Najväčšia sociálna sieť, známa po celom svete, ktorá zamestnáva vyše 35 000 ľudí, je na internete už dlhých 15 rokov.

Začiatky Facebooku

Človek by ani nepovedal, koľko sa toho dá dosiahnuť za 15 rokov. Asi ani Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Chris Hughes a Eduardo Saverin si v roku 2004 nevedeli predstaviť, aký obrovský úspech bude “kniha tvárí” mať.

Webová stránka bola najskôr pre študentov Harvardu, ktorí si na nej mohli založiť svoj profil. V priebehu ďalších mesiacov sa Facebook dostal aj na Stanford, Columbiu a Yale. Ešte v septembri toho roku sa Facebook stal tým, čím je dnes. Vznikla totiž stena, na ktorej si mohli členovia navzájom písať správy.

Ako sa sociálna sieť šírila celým svetom

Už v roku 2004 získal Facebook svoj prvý milión aktívnych užívateľov. V ďalšom roku sa Facebook dostal na 800 vysokých škôl a postupne začal okrem vysokoškolákov priberať aj stredoškolákov. Doména thefacebook.com prešla na dnes už veľmi známu podobu, facebook.com. V roku 2004 síce dosiahol svoj prvý milión užívateľov, no v roku 2005 už sociálnu sieť Facebook podporovalo až 6 miliónov užívateľov.

V roku 2006 dochádza k zlomu, vďaka ktorému sa Facebook stal tak populárnym. Spustili totiž svoju prvú mobilnú sociálnu sieť a otvorili dvere registrácií všetkým záujemcom, nielen študentom, ako to bolo doteraz.

Známe tlačidlo Like

Každý pozná tlačidlo Like, no nie každý vie, že toto tlačidlo sa na Facebooku objavilo prvýkrát až v roku 2009. Dva roky predtým pritom spustil Facebook svoj reklamný systém a rok na to pribudol Chat.

Správa sociálnej siete Facebook rástla rýchlym tempom. V roku 2010 mali už vyše 600 miliónov aktívnych užívateľov. Neuveriteľné napredovanie.

Facebook dnes

Rokmi sa Facebook zlepšoval a pridávali sa naň milióny ľudí po celom svete. Medzitým však nezaháľal a rozširoval sa. Napríklad v roku 2012 kúpil Instagram a o dva roky neskôr aj WhatsApp.

Už v roku 2015 využívala Facebook viac ako miliarda ľudí. Okrem tlačidla Like sa rozšírili reakcie na ďalšie emócie a ľudia začali naplno používať aj Messenger. Dnes už Facebook využíva cez 2 miliardy užívateľov mesačne. Majú cez 40 pobočiek po celom svete a tešia sa naozaj veľkej obľube.

Kto je Mark Zuckerberg?

Kto vlastne stojí za zrodom tak neuveriteľne obľúbenej sociálnej siete? Štvorica študentov z Harvardu. Títo štyria spolužiaci a spolubývajúci spustili Facebook z ich fakultnej izby, pričom si s veľkou pravdepodobnosťou nevedeli vôbec predstaviť, aký úspech bude ich sociálna sieť mať.

Asi najviac sa pritom hovorí o Markovi Zuckerbergovi, internetovom podnikateľovi, ktorý je nielen spoluzakladateľom, ale aj výkonným riaditeľom Facebooku.

Na Harvarde študoval matematickú informatiku a psychológiu, no vysokú školu opustil v druhom ročníku. Asi vás neprekvapí, že to bolo práve v roku 2004. Spolu so svojimi priateľmi sa odsťahovali a pokračovali na rozvoji svojej sociálnej siete, čo sa im koniec koncov naozaj oplatilo, čo poviete?

Na sociálnej sieti Facebook  je krásne vidieť, ako môže pár ľudí vybudovať celosvetový biznis s trhovou hodnotu niekoľko desiatok miliárd eur. A to iba za 15 rokov.

 

Zdroj foto: Freepik 

Prihláste sa na odber nášho newsletteru

Získajte aktualizácie a učte sa od najlepších

Viac na preskúmanie