Prečo si na tvorbu web stránok vybrať WordPress

Prečo si na tvorbu web stránok vybrať WordPress

Keď si človek kupuje svoju prvú doménu a hosting, málokedy vie, aký redakčný systém mu bude vyhovovať. Ani my sme zo začiatku nemali WordPress, no postupom času sme naň prešli. Prečo sme to urobili? Práve vďaka jeho výhodám, o ktorých si teraz povieme viac.

 • celosvetový trhový podiel je približne 43 %
 • trhový podiel na Slovensku predstavuje zhruba 20% (údaj z roku 2018)

14 dôvodov, prečo sa WordPress oplatí

WordPress sa teší čoraz väčšej obľube, a to nielen pri malých blogeroch, ale aj pri väčších firmách. Má množstvo výhod a pozitív, vďaka ktorým si ho obľúbite aj vy. Ktoré to sú?

1. S WordPress je všetko jednoduchšie

S WordPress systémom je všetko ľahké a rýchle. Jeho nainštalovanie trvá pár minút a tvorba web stránky je s ním naozaj jednoduchá. Keď sa do toho človek dostane, zistí, že práca na WordPress stránke je takmer bezproblémová.

Niektoré webhostingy ponúkajú priamo predinštalovaný hosting s WordPress, vďaka čomu vám opäť uľahčia prácu. V takom prípade je jeho nainštalovanie naozaj rýchle a jednoduché.

2. Na výber máte tisícky tém

Je len na vás, či si vyberiete tému, ktorá je zadarmo, alebo investujete do prémiovej. Platené WP šablóny ponúkajú väčšie možnosti podpory a pravidelné aktualizácie. Niekedy sú rozdiely medzi neplatenou a platenou šablónou naozaj veľké a stojí za to porozmýšľať, či sa neoplatí investovať do platenej šablóny.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, na výber máte naozaj z veľkého množstva kvalitných a veľmi dobre vyzerajúcich tém.

S WordPress je všetko jednoduchšie

3. S ich pluginmi dokážete pomaly nemožné

WordPress ponúka tisíce a tisíce rozšírení, vďaka ktorým viete vašu web stránku vylepšiť pomaly až k dokonalosti. Väčšina rozšírení v podobe pluginov je zadarmo, ale nájdu sa aj platené. Potrebujete na váš web hodiť recenzie od zákazníkov? Žiadny problém. Radi by ste tam mali vyskakovacie okno, ktoré upozorní vašich čitateľov na váš nový e-book? Vybavené.

4. Nemusíte vedieť kódovať

WordPress má jednu obrovskú výhodu v tom, že takmer všetko viete vybaviť bez toho, aby ste sa čo i len pozreli na kódovanie. Či už si potrebujete zmeniť tému, font, logo alebo farbu pozadia, nepotrebujete na to vedieť kódovať.

Všetky hlavné veci viete vybaviť jednoducho, a to priamo vo WordPress. Ak by ste chceli niečo neštandardné, pričom ste to nenašli ani vo forme pluginov, budete si musieť tému, samozrejme, prispôsobiť.

Ak vám aj napriek jednoduchosti neostáva na tvorbu web stránky čas, nechajte to na nás. Radi vám poradíme s výberom vhodnej témy a pluginov, vďaka ktorým bude váš web nielen funkčný, ale navyše bude aj dobre vyzerať.

Jednoduché písanie a editácia textov

5. Jednoduché písanie a editácia textov

WordPress sa pýši výborným editorom, ktorý je jednoduchý a jeho používaniu sa naučíte už po pár minútach. Pre tých, ktorí sa orientujú v HTML, má WordPress textový editor. Pre všetkých ostatných je tu vizuálny editor, vďaka ktorému si viete text jednoducho napísať, prípadne vložiť, napríklad z Word či Google dokumentu a jednoducho doladiť.

TIP Vkladanie obrázkov, videí či tabuliek je taktiež jednoduché. Navyše, ak už raz nejaký obrázok vložíte do článku, viete ho neskôr dohľadať v knižnici súborov. Obrázky si viete taktiež jednoducho nastaviť a pridať k nim popisky či URL adresu, na ktorú môžu odkazovať.

6. WordPress je SEO friendly

Vďaka vhodným SEO pluginom budete mať dobre optimalizovanú web stránku. Ak teda chcete mať kvalitný a vyhľadávaný web, vďaka správnym pluginom a nastaveniu to nebude až tak ťažké.

TIP Existuje niekoľko vynikajúcich SEO riešení. My odporúčame Yoast SEO, ktorý ponúka dobré možnosti na správu SEO on page aj v bezplatnej verzii. Prémiová verzia má rozšírené možnosti.

7. Neustále sa vyvíja

Každým dňom sa WordPress vyvíja a aktualizuje. Objavujú sa nové šablóny, pridávajú ďalšie funkcie a zdokonaľuje sa tak celý redakčný systém. Vďaka tomu viete, že vášmu napredovaniu nebude stáť v ceste, ale skôr naopak.

Aktuálne má WordPress už svoju piatu verziu. Prechádza pritom veľkou zmenou. Nový editor obsahu, Guttenberg, spravuje obsah pomocou blokov. Je to modernejší spôsob, ktorý ponúka zasa o niečo viac možností.

TIP Nie každá šablóna podporuje nový editor obsahu. Pred jej nahodením či kúpením si pre istotu preverte jej kompatibilitu.

Prístup aj pre interných či externých zamestnancov

8. Prístup aj pre interných či externých zamestnancov

Veľmi obľúbenou a využívanou funkciou WordPress redakčného systému je aj to, že ho môže používať viac adminov, no každý bude mať iné práva. Môžete tak pokojne vytvoriť prístup napríklad svojim redaktorom. Tí tak budú môcť písať články priamo na vašu webovú stránku, no zároveň nebudú mať možnosť meniť tému či hrať sa so zdrojovým kódom vašej stránky.

9. WordPress je responzívny

Dnes je situácia, kedy viac ako polovica ľudí surfuje na internete práve z mobilu. Ešte stále však môžete na internete naraziť na webové stránky, ktoré nepodporujú zobrazenie na mobile. WordPress, našťastie, tento problém nemá. Podporuje responzívne weby, takže váš obsah bude vyzerať dobre nielen na počítačoch, ale aj na tabletoch či na mobiloch.

TIP Google kladie veľký dôraz na rýchlosť načítania web stránok. Ak si správne nastavíte SEO pre mobilné zariadenia, vyhnete sa problémom s indexovaním a zároveň so začlenením do pozícií vo vyhľadávačoch.

10. WordPress a e-shopy

WordPress nie je len pre webové stránky, ale aj pre e-shopy. Jeho plugin s názvom WooCommerce patrí medzi veľmi populárne e-shop riešenia. Tak, ako WordPress, je aj on veľmi jednoduchý, a tak ho využíva čoraz viac ľudí.

TIP Ak chcete e-shop od WooCommerce, vyberajte podľa toho šablóny. Treba si vybrať takú, ktorá ho podporuje.

Tvorba web stránok v slovenčine

11. Tvorba web stránok v slovenčine

Ďalšou skvelou správou je, že tento redakčný systém je aj v slovenčine. Už to ani nemôže byť jednoduchšie. Samozrejme, že aj slovenský WordPress prechádza aktualizáciami, a tak ste stále v kurze a pripravení na nové zmeny.

Lokalizácia je v tomto prípade promptná a po vydaní novej verzie sa texty lokalizujú relatívne rýchlo. Výhodou je to najmä pre tých, ktorý majú problém s angličtinou. Celkovo je tak administračné rozhranie opäť o niečo jednoduchšie. Pluginy však väčšinou nie sú lokalizované, a tak môžete mať niektoré v anglickom jazyku.

12. WordPress je open source

Najmä pre začínajúcich online podnikateľov môže byť táto vlastnosť práve tou najdôležitejšou. Sám o sebe je WordPress zadarmo. Aj väčšina pluginov a tém vás nebude stáť ani cent. Vďaka tomu viete ušetriť nemálo peňazí, ktoré môžete následne investovať napríklad do reklamy či ďalšieho budovania značky.

13. Integrita sociálnych sietí

WordPress stránky majú ďalšiu výhodu v tom, že bezproblémovo interagujú so sociálnymi sieťami. Vďaka pluginom si tak priamo na vašom webe vedia návštevníci pozrieť, čo máte nové a naopak. Ľudia môžu dať priamo na vašej stránke zdieľať napríklad váš článok či iný obsah, a to napríklad na Facebook, Twitter či LinkedIn.

14. WordPress je bezpečný

Okrem iného si vo WordPress zakladajú práve na bezpečnosť svojich stránok. Zaistiť si web stránku proti útokom hackerov a udržať ho v bezpečí viete aj rôznymi pluginmi. Hovorí sa, že každý web je napadnuteľný, no dávať si pozor nezaškodí. Minimálne sa zbaviť spamerov je v tomto prípade vcelku jednoduché. Stačí vám jeden plugin.

WordPress je bezpečný

Zaujímavosti o WordPress

Ak sa stále rozhodujete, či prejsť na redakčný systém WordPress, pri rozhodovaní vám isto pomôžu aj tieto informácie.

 • pôvodne vznikol ako blogovacia platforma
 • kvôli nákladom sa na WP rozhodli prejsť aj veľké spoločnosti ako Walt Disney
 • aj rôzne celebrity ako Sylvester Stallone či Tom Jones majú svoj blog postavený na WordPress

Známe WordPress weby, ktoré pravdepodobne poznáte:

 • Bloger roka
 • Forbes
 • Ebay
 • Angry Birds
 • Sony Music
 • BBC America

Zaujíma vás, kto ďalší používa redakčný systém WordPress? Priamo na stránke WordPress. org si to viete ľahko zistiť. Je veru naozaj populárny.

Rada na záver

Vďaka WordPress viete vytvoriť ľubovoľný typ webovej stránky, a to naozaj jednoducho. Či už chcete osobný blog, firemnú web stránku, fotoblog, časopis či jednoduché portfólio, s WordPress to hravo zvládnete.

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. Ak chcete web, ktorý budete vedieť ľahko spravovať, alebo budete často dopĺňať jeho obsah, určite vám odporúčame práve WordPress.

 

Zdroj foto: Pixabay

Konzultácia

Rezervujte si marketingovú konzultáciu s našim špecialistom.

Viac na preskúmanie

Ako vytvoriť úspešnú reklamu na YouTube?

Ako vytvoriť úspešnú reklamu na YouTube?

Hľadáte spôsoby, ako dostať vašu značku do povedomia ľudí, prípadne získať viac konverzií? Za pozornosť rozhodne stojí reklama na YouTube. Tá prináša široké možnosti a