Trendy v profesionálnom fotení

Trendy v profesionálnom fotení

Dnes sa budeme venovať profesionálnemu foteniu a tomu, akým smerom sa budú hýbať trendy tohtoročnej fotografie. Spomenieme si niekoľko z nich a vytvoríme tak prehľad toho, čo nás v roku 2019 čaká.

 

Neustály vývoj v oblasti fotografovania

Určite ste si všimli, že svet fotografovania si neustále prechádza zmenami. Vzhľadom na to, že technológia sa vyvíja závratnou rýchlosťou, menia sa aj trendy v oblasti fotografie. Tým, že sa neustále objavujú nové štýly a techniky, môže sa človeku zdať, že jeho doterajšia práca nemala zmysel.

To však vôbec nie je pravda. určité trendy tu boli, sú a aj budú. Aj keď sa všetko vyvíja a hýbe určitým smerom, prvoradý je váš osobný štýl. nemusíte ísť každý rok podľa nových trendov. Je však dobré vedieť, čo sa aktuálne deje a akým smerom sa fotografovanie uberá. Zároveň to pre vás môže byť skvelým zdrojom inšpirácie. Pozrime sa teda na to, čo nás čaká v roku 2019.

Zdroj: pixabay.com

 

Analógová fotografia zažíva nový boom

Určite ste už počuli, že sa všetko vracia do módy. Nejde však len o oblečenie či hudbu, ale aj o fotografiu. Mnoho fotografov začína fotiť opäť na film. Niektorí iba čiastočne, no iný vymenia digitálne fotoaparáty za tie analógové. Klasická fotografia tak opäť ožíva.

Čo so sebou prináša? Ľudia sa pri fotení na film nemôžu spoliehať, že si fotku jednoducho prezrú a prípadne zmažú a fotia ďalej. Nemajú si ako skontrolovať, čo odfotili, a tak sa musia spoľahnúť iba sami na seba. Už žiadne pokusy. Zlepšia si tak svoje technické zručnosti a naučia sa opäť narábať so svetlom.

Zdroj: freepik.com

 

Pretrváva dôraz na ľudí a na city

Čoraz častejšie sa môžete stretávať s uvoľneným, neformálnym štýlom fotografie, pričom sa kladie dôraz na zachytenie momentálnych pocitov a reakcií ľudí a zvierat. Vďaka drobným detailom sa stávajú tak aj neprofesionálne fotografie virálnymi. Aj marketing sa začal uberať týmto smerom.

Pocity totiž predávajú. Najmä pri fotení svadieb a osláv je dôležité zachytiť tie vzácne okamihy, ktoré prichádzajú len niekoľkokrát za život. A v tom následne spočíva čaro tých najobľúbenejších fotografií.

Zdroj: Benj Haisch

 

Minimalizmus a jednoduchosť

Umelé rekvizity strácajú na obľube a do popredia sa dostáva jednoduchosť. Nadčasové fotografie sa zameriavajú na čistotu a akúsi nenútenosť, pričom zdôrazňujú objekt fotografovania. Nie je to však čistý obraz objektu v nezaostrenom prostredí, ako by si mnohí mysleli. Celá fotografia má minimalistický nádych, pričom pri pohľade na ňu nenájdete žiadny rušivý element.

Zdroj: freepik.com

 

Zaostrené na všetko

Ako sme už vyššie okrajovo spomenuli, trendy nebude zaostrovanie na jeden predmet. Nebude jasná iba jedna konkrétna časť fotografie, ale celý jej priestor. Tieto jasné expozície plné farieb a krásnych krajiniek nahradia šero nezaostrených častí. Pri týchto fotografiách nebudete vedieť, kam sa skôr pozrieť. Využitý je celý snímok a namiesto nenasýtených farieb prichádzajú na rad žiarivé farby plné kontrastov.

Zdroj: Cuba Gallery/ Flickr

 

Bez retuše, bez úpravy

Ľudia majú dosť upravených fotografií. Hľadajú niečo pravé. Naučené pohľady a umelé postoje už nie sú také atraktívne ako kedysi. Zmysel majú emócie a gestá, ktoré sú skutočné. Momentky, na ktoré sa človek nenachystá.

Fotografuje sa menej v štúdiách a viac mimo nich. Vonku na ulici, aby sa zachytili nenútené a prirodzené každodenné situácie. Samozrejme, že umelé osvetlenie sa aj naďalej používa, no cieľom fotografie je dosiahnuť akúsi ilúziu prirodzeného svetla. Spontánnosť dostane v tomto roku oveľa viac priestoru ako doteraz.

Zdroj: adobe.com

 

Zvieratá ako najlepší priatelia každého fotografa

Všimnite si, ako fotografie divokej zveri dostávajú tie najprestížnejšie ocenenia. V našich srdciach si zvieratá získali svoje verné miesto a stali sa tak múzou pre všetky štýly fotografie. Nájdete ich snáď v každom portfóliu.

Dalo by sa povedať, že je to akýsi trend, ktorý nikdy nevymizne. Vďaka fotografiam objavujú ľudia čaro ich životov. Domáce zvieratá nájdete čoraz častejšie v albumoch cestovateľov, na svadbách či rodinných fotografiách. Ak sa vám podarí zachytiť rozkošné či vtipné momenty detí a ich domácich miláčikov, sociálne siete vás budú milovať.

Zdroj: Kristýna Kvapilová

 

Vertikálne fotografie

Do budúcnosti sa predpokladá, že takmer ¾ celkového internetového prenosu pôjde cez mobilné zariadenia. Čo to znamená? Fotografie sa budú musieť prispôsobiť svojmu publiku. Ak vašu prácu uvidí väčšina ľudí na vertikálnej obrazovke, bude viac ako pravdepodobné, že budú lepšie vnímať vertikálne fotografie.

Vertikálne fotografie sa totiž v mobilných zariadeniach lepšie zobrazujú, a to vo väčšom rozsahu. Okrem toho aj samotná orientácia fotografie ovplyvňuje jej kompozíciu. Vždy sa dá fotografiu dodatočne orezať, ale bolo by smutné, keby kvôli tomu stratila svoju dušu.

Zdroj: freepik.com

 

Zvyšovanie povedomia o dianí vo svete

Fotografie sa stávajú jedným z nástrojov, ako vyvolať vo svete zmenu. Rastie tak sociálne a enviromentálne povedomie. Predtým sa tento žáner obmedzoval skôr na fotožurnalistiku, no čoraz viac fotografov sa stáva v tomto smere aktívnymi a svoju tvorbu používajú na to, aby poukázali na to, čo sa deje vo svete. Na verejnosť sa tak dostávajú fotografie takmer vyhynutých zvierat, hrôz z vojen či chudoby.

Zdroj: Stefanie Glinski

 

Provokácia na prvom mieste

Posledný trend, ktorý si predstavíme, sa snaží v ľuďoch prebudiť ich prirodzenú zvedavosť. Áno, patrí tam aj zvyšovanie povedomia o životnom prostredí, ale v tomto prípade ide všeobecne o to upútať a šokovať. Potreba vytvárať obsah, nad ktorým sa ľudia pozastavia, je čoraz silnejšia.Využívaním sociálnych sietí je potrebné oddeliť sa od ostatných a vyčnievať z davu.

Toto je len niekoľko trendov, ktoré ovládnu rok 2019. Možností, kam až sa dá s fotografiou zájsť, je naozaj veľa a je len na nás, akým smerom sa budú ďalej uberať.

Prihláste sa na odber nášho newsletteru

Získajte aktualizácie a učte sa od najlepších

Viac na preskúmanie