Linkbuilding – ako vytvoriť kvalitný spätný odkaz

Linkbuilding - ako vytvoriť kvalitný spätný odkaz

Linkbuilding tvorí dôležitú súčasť online marketingu. V našom blogu sme sa mu už vo všeobecnosti venovali. Vysvetlili sme si, čo pojem linkbuilding vlastne znamená, aké má výhody a akými spôsobmi si môžete budovať spätné odkazy. V dnešnom článku sa pozrieme podrobnejšie na to, čo sú spätné odkazy a ako ich tvoriť naozaj kvalitne. Pretože nie je odkaz ako odkaz.

Čo je spätný odkaz

Linkbuilding je súbor procesov, vďaka ktorým získavame spätné odkazy na klientov web. Práve tým, že na vás odkazujú aj iné stránky, ste pre vyhľadávače zaujímavejší, čo vo výsledku znamená vyššie pozície vo vyhľadávačoch.

A čo to ten spätný odkaz je? Slúži na akési uľahčenie navigácie medzi dvoma webovými stránkami. Vyhľadávače pravidelne zaznamenávajú obsah na internete, a to vrátane spätných odkazov. Následne hodnotia kvalitu informácií, ktoré jednotlivé webové stránky poskytujú, a podľa toho ich aj umiestňujú.

Anchor text

Samotný text odkazu je pomenovaný ako anchor text. Predstavuje tú časť hypertextového odkazu, ktorú vníma čitateľ a cez ktorú sa má možnosť presmerovať na inú stránku. Tento viditeľný text by mal spĺňať určité podmienky.

  • mal by byť relevantný k téme, na ktorú odkazuje
  • mal by pôsobiť prirodzene, nie umelo
  • čitateľa by nemal zavádzať
Anchor text

Typy a vlastnosti jednotlivých odkazov

Existujú dva typy spätných odkazov, a to dofollow a nofollow. Dofollow odkazy sú tie, ktoré vyhľadávače sledujú a majú tzv. link juice. Pre efektívny linkbuilding sú potrebné práve dofollow odkazy.

Naopak, nofollow odkazy sú také, ktoré si stránky nastavia v prípade, ak nechcú, aby ich vyhľadávač sledoval. Tento nepatrný, ale pre všetkých veľmi dôležitý rozdiel je vidno len v zdrojovom kóde. No nakoľko ho vyhľadávače neregistrujú, pre linkbuilding je tento typ odkazov viacmenej zbytočný.

TIP: Aj keď vás nofollow odkazy nezdvihnú vo vyhľadávaní na vyššie priečky, stále majú niečo do seba. Návštevníci webstránok ich totiž vidia a môžu sa cez ne prekliknúť až na vašu cieľovú stránku. Takisto si vďaka nim budujete povedomie o vašej značke, službách či produktoch.

Aké webové stránky na vás odkazujú?

Pri tvorbe kvalitných spätných odkazov si treba dať pozor aj na to, aké webové stránky na vás odkazujú. Nie je totiž jedno, či na vás odkazuje registrácia v katalógu, alebo napríklad tlačová správa v kvalitnom magazíne.

Prirodzený link profil, vďaka ktorému vás budú mať vyhľadávače radi, zahŕňa rôzne odkazy. Ide o odkazy vo forme URL adresy, prelinku cez obrázok či napríklad vaše logo, odkazy z partnerských webov, zo sociálnych sietí, z diskusných fór, PR článkov, tlačových správ či špecializovaných katalógov. Existuje naozaj množstvo možností, cez ktoré sa k vám vedia potenciálni zákazníci dostať.

Typy a vlastnosti jednotlivých odkazov

Tvorba kvalitného spätného odkazu

Aby vyhľadávače vyhodnotili spätný odkaz ako relevantný a kvalitný, mal by mať pridanú hodnotu. Nejde len o spomenuté typy odkazov a ich využitie, ale aj o ďalšie faktory, na ktoré by ste sa pri vytváraní spätných odkazov mali zamerať.

Kvalitný anchor text

Prednosť efektívnych anchor textov spočíva v tom, že sú pre čitateľa relevantné a súvisia s obsahom, ktorý ich aktuálne zaujíma. Tento text nielenže pasuje do prostredia, v ktorom sa nachádza, ale takisto vystihuje cieľovú stránku, na ktorú sa čitateľ po rozkliknutí dostane. Správny anchor text je pre čitateľa lákavý a vyzýva ho k akcii.

Čomu sa vyhnúť

Dôležité je, aby na vás neodkazovali všetci iba cez jeden anchor text. Vhodné je tieto texty meniť, používať ich v rôznych tvaroch a pádoch a využívať silu synoným. Takisto sa vyhnite anchor textom ako „tu“, „viac informácií“ a podobne. Každý anchor text by mal pôsobiť prirodzene.

Vhodné umiestnenie

Správny tvar anchor textu je dôležitý, nie je však jediným aspektom, ktorý by vás mal zaujímať. Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje celkovú efektivitu linkbuildingu, je vhodné umiestnenie spätného odkazu na webovej stránke.

Vyššie sme už spomenuli, že nie je jedno, kde sa ten prelink nachádza. Na čo sa zamerať pri hľadaní kvalitného umiestnenia vašich spätných odkazov?

Stránka, ktorá na vás odkazuje, by mala byť

  • relevantná
  • navštevovaná
  • indexovaná vyhľadávačmi, resp. ich robotmi

 

Odkaz na stránke by mal byť

  • viditeľne označený (väčšinou modré a podčiarknuté písmo)
  • sledovaný vyhľadávačmi – tzv. dofollow odkaz
  • relevantný k obsahu danej stránky
Tvorba kvalitného spätného odkazu

Prečo by ste sa mali vyhnúť nekvalitným a neprirodzeným prelinkom

Prirodzený link profil je pre vyhľadávače naozaj dôležitý. Ak vás napríklad Google vyhodnotí ako neprirodzených či nerelevantných, nedajbože spamujúcich, môže vyhľadateľnosť vašej webovej stránky znížiť aj o desiatky či stovky pozícii.

Algoritmy, vďaka ktorým vyhľadávače zisťujú relevantnosť spätných odkazov, sa často menia. Takisto aj formy penalizácie. Preto je lepšie venovať sa linkbuildingu poctivo a dbať na naozaj prirodzený a relevantný link profil.

TIP: Určité zásady, ktoré by ste pri tvorbe spätných odkazov mali dodržiavať, nájdete aj priamo v odporúčaniach od Google.

Ako na dlhodobý a efektívny linkbuilding

Už sme si spomenuli, ako tvoriť kvalitný spätný odkaz. Tieto informácie treba ešte doplniť o jedno podstatné slovo, a to rôznorodosť. Tak, ako by nemali byť anchor texty stále rovnaké, tak by nemali byť rovnaké ani cieľové stránky, na ktoré odkazujú. Inak to nie je ani v prípade výberu webových stránok, ktoré na vás budú odkazovať.

Prirodzene by na vás mali odkazovať webové stránky rôznej kvality. Vsadiť všetko na jednu kartu sa v tomto prípade nevypláca. Nejde iba o to, nájsť čo najkvalitnejšie weby a zaplatiť za odkazy nehorázne sumy. Takisto vám nepomôže, ale skôr uškodí, ak na vás budú odkazovať iba pofidérne katalógy či nekvalitné weby. Vo všetkom treba nájsť akúsi zlatú strednú cestu.

Ako na dlhodobý a efektívny linkbuilding

Ďalšie tipy na záver

Linkbuilding a tvorba spätných odkazov je v dnešnej dobe už neodmysliteľnou súčasťou online marketingu. Každá webová stránka potrebuje napredovať a za žiadnych okolností by nemala stagnovať.

Na záver si preto ešte povieme pár tipov, ktoré sme v článku nespomenuli. Taktiež vám totiž vedia napomôcť na ceste za efektívnym linkbuildingom.

  • vyskúšajte tzv. guest posty – vytvárajte hodnotný obsah aj na iné weby, ktoré na vás budú následne odkazovať
  • tvorte kvalitné texty, ktoré ľuďom reálne pomôžu – je tak väčšia šanca, že ich budú ďalej zdieľať, napríklad cez sociálne siete
  • ak ste si našli web, do ktorého by ste chceli vložiť spätný odkaz, vopred sa informujte, či ide o relevantnú webovú stránku, aké má hodnotenie, pozície vo vyhľadávači, prípadne ako často odkazuje na iné weby
  • ak sa váš spätný odkaz nachádza napríklad v článku, zistite si taktiež, koľko ďalších odkazov bude článok obsahovať, nakoľko to môže znížiť celkové hodnotenie vášho spätného odkazu.

 

Práve spätné odkazy sú jedným z užitočných prvkov, vďaka ktorým sa môžete posúvať na prvé pozície vo vyhľadávačoch a takisto vytvárať povedomie o vašej značke, prípadne zvyšovať návštevnosť vašej webovej stránky. Toto všetko má v konečnom dôsledku veľký vplyv na ziskovosť vášho podnikania.

Konzultácia

Rezervujte si marketingovú konzultáciu s našim špecialistom.

Viac na preskúmanie

Ako vytvoriť úspešnú reklamu na YouTube?

Ako vytvoriť úspešnú reklamu na YouTube?

Hľadáte spôsoby, ako dostať vašu značku do povedomia ľudí, prípadne získať viac konverzií? Za pozornosť rozhodne stojí reklama na YouTube. Tá prináša široké možnosti a